GOPPA GP-CV15H/B USB Type-C to VGA Adapter (PD Compatible) Black
★★★★★ 4.2 109 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by vooicy.hu
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Sold and shipped by vooicy.hu
Free 30-day returns Details
Product details
Category
USB Power Delivery, Adapters that provide fast charging for PC/Tablets with Type-C port and more VGA video output Equipped with Power Delivery compatible USB Type-C connector, it can be charged by either a genuine manufacturer AC adapter or a separate Power Delivery compatible AC adapter. Suitable for PC/Tablets with USB Type-C connector, effective use of one connector You can connect a display/projector with a VGA port to a PC or tablet with a USB Type-C compatible DisplayPort Alt Mode. Power Delivery compatible (up to 60W) charger allows for fast charging and video output. Space-saving design allows charging and screen extension, reducing cable connected. One charging connector allows you to output the image to make your display/tablet neatly. If you have another charger at home, you can plug and unplug the connector in one time, reducing the burden of carrying the charger and making your commute smart Support two display modes: "Expansion of the Display" and "Duplicate the Display Screen" Supports both PC/Tablet monitors and additional displays as different screens, "Extending Display Screen" and "Duplicate Display Screen" modes. Multi-display environment allows you to work on a wide screen at home even with a laptop computer. The reproduction screen also provides a comfortable presentation for your presentation. Supports USB Power Delivery (60W max) Fast Charging Use the original manufacturer AC adapter or GOPPA recommended USB Power Delivery charger (model number: GP-ACC60GR/B) to charge your computer or tablet at high speed. No dedicated driver required, just plug in to Type-C port and it is ready to use. No need to install a dedicated driver, just plug and play. By carrying this product, you can create a comfortable multi-display environment for conference room projectors or free-address offices.
  • Compatible PC/OS: Windows, Mac, Chrome OS. *Product operation requires USB Type-C port compatible with DisplayPort Alt Modet. Interface: USB Type-C (male x 1, female for charging x 1). *USB Type-C (female for charging only) will not work even if you connect a USB device to USB type C (female for charging). VGA (D-Sub 15 pin, female)
  • [Compatible Standards] USB 3.2 Gen 1/DisplayPort 1.2 Altmode/HDCP/RoHS Compliance (10 materials), [Resolution] Up to 1920 x 1080 60Hz
  • [USB Power Delivery] Max 20V/3A (60W), [Power Supply] 5V/0.9A at bus power (powered from PC), 5V/3A to 20V/3A when self-powered
  • [Warranty] 6 months
Brand ゴッパ(GOPPA)
Color Black
Finish Chrome
Unit Count 1.0 Count
Item Weight 0.06 Kilograms
Manufacturer ゴッパ(GOPPA)
Model Number GP-CV15H/B
Input Voltage 20 Volts
Warranty Type Limited
Connector Type DisplayPort, USB Type C, VGA
Current Rating 3 Amps
Mfr Part Number GP-CV15H/B
Number of Items 1
Number of Ports 2
Package Quantity 1
Compatible Devices タブレット, ノートパソコン
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
109 ratings | 45 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (85)
4 stars
6% (7)
3 stars
3% (3)
2 stars
2% (2)
1 star
11% (12)